Chata w stylu góralskim

Gdy wjedziemy na Podhale, zauważymy, że większość domów ma tam podobne cechy, kształty i że są one wykonane z podobnych materiałów. Mówimy, że mają one góralski styl, który ciężko spotkać w innych regionach naszego kraju. Taki góralski styl, został trochę wymuszony poprzez min ukształtowanie terenu, czy też dostęp do materiałów budowlanych.

Chata góralska

Chata góralska

Przyjrzyjmy się więc, czym charakteryzują się domu w stylu góralskim. Z całą pewnością na samym początku zauważymy, że podstawowym materiałem budowlanym jest tu drewno. W górach jest ono dosyć powszechne i to właśnie powoduje, że jest ono wykorzystywane w budownictwie. Do drewna jako materiał budowlany często dodawany jest kamień, gdyż oba te materiały znakomicie ze sobą współgrają.

Kolejną cechą jest ułożenie budynków. W większości przypadków, są one budowane na linii północ – południe, z tym że „przód” budynku skierowany jest na stronę południową. Są to budynki piętrowe, w których prawie zawsze na pokoje mieszkalne są wykorzystywane pomieszczenia na poddaszu. Ponieważ w górach często zalega śnieg, dachy góralskich domów są strzeliste, żeby śnieg mógł z nich łatwo spaść.

Jednakże o góralskim stylu i charakterze, decydują przede wszystkim dodatki, które się w nich znajdują. W środku prawie w każdym pomieszczeniu widzimy bardzo dużo drewna, poczynając od mebli a na ozdobach kończąc. Mamy tu więc drewniane ławy, stoły, krzesła, szafy czy okiennice. Sporo też elementów kutych, wykonanych przez kowali. W pomieszczeniach tych znajduje się wiele ozdób, obrazków itp. Ludzie lubią przebywać w takowych wnętrzach, gdyż są one przytulne i ciepłe. Często w góralskich domach spotykamy kominki, które jak żaden inny element, potrafi wywołać ciepło i przytulność.

Na pewno góralski styl ma w naszym kraju bardzo dużo zwolenników. Świadczy o tym chociażby fakt, że takie budynki powstają we wszystkich regionach naszego kraju, które z górami mają niewiele wspólnego. Świadczy to o ich ładnym wyglądzie czy dużej funkcjonalności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Style domów i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *